História

História skupiny Clakson


ktorá účinkuje pre deti a mládež na scéne hudobno-výchovných koncertov, fungovala na začiatku pod názvom Termix. Termix prešiel celé Slovensko krížom krážom viackrát. Od roku 1988 v rôznych kultúrnych zariadeniach sa schádzali deti zo všetkých škôl mesta a vypočuli si hudobno-zábavný program „Škola trochu inak“ s pesničkami, hádankami, rozhovormi a rozprávkou O siedmych kozliatkach (tiež bola trocha inak).

V roku 1990-92 nastúpil ďalší program “Veselý zemepis“. Aj najmenší školáci cestovali so skupinou Termix z Európy do Ameriky, Ázie, Austrálie, Antarktídy až do Afriky a to pomocou hudby a hovoreného slova. Od r. 1993-94 nasleduje v poradí tretí program “V rozprávkovom bufete” s pesničkami : Lienka sedembodková, Veverička, Sova ušatá, Ježko, Dín a Dán, Motýlik bábôčka, Pondusovky u babičky a zhudobnená rozprávka O troch prasiatkach. V r. 1996-97 prebiehal program Cesta vesmírom.

V čase, keď vznikal program pre druhý stupeň základných škôl „Haydn, Mozart, Beethoven v diskorytme“ sa skupina Termix rozrástla o tretieho člena Vlada Neki Turčana (bývalý Taktik) a premenovala sa na Šijací stroj, ktorý ,,šil“ rockovú hudbu pre študentov stredných škôl. V prvom rockovom výchovnom koncerte na Slovensku v r. 1998 s názvom ,,Korene súčasnej hudby“ bol v repertoári: Elvis Presley, Shadows, Beatles, Rolling Stones, Clapton, Blues Breakers, Iquels, Dire Straits.

Po viacerých rozhovoroch so stredoškolskými profesormi vzniká druhý rockový výchovný….. s názvom ,,Odkiaľ sa vzala hardrocková hudba“. Boli prezentované skupiny: Deep Purple, F ree, Queen, Santana, Joe Cocker, Led Zeppelin. V roku 2001 sa ukázal ako životaschopný tretí rockový výchovný program „80 roky rockovej hudby“. V ňom postupne defilovali skladby od Pink Floid, ELO, Police, Cool and the Gang, Eltona Johna…. Všetky tri programy venovali pozornosť otázke, prečo drogu neskúsiť ani raz. Po zmene režimu totiž prišli obchodníci so smrťou a mnohí mladí ľudia im uverili, že smrť je krásna a oplatí sa oddávať drogám.

V r. 2003 v ďalšom programe ,,Česko-slovenská rocková scéna“ žiaci 2. stupňa ZŠ a študenti SŠ si mohli vypočuť známe skladby ako : ZRPŠ, Úsmev, Voda, čo ma drží nad vodou, Biely kvet, Vráť lásku medzi nás, ale aj niečo z repertoáru skupín Kabát, Desmod, Katapult, a Olympic. V r. 2003 Šijací stroj sa premenoval na Clakson. Program z r. 2004Beatles v slovenčine“ obsahoval deväť najslávnejších bítlsoviek, následne ho vystriedal v r. 2005 najúspešnejší program „Prierez tvorby Elánu“. Azda ani netreba hovoriť, že s rukami nad hlavou spievali celé sály. Tieto programy sa venovali téme šikanovania na školách.

Nasledujúci program „Vrcholy rockovej hudby“ z roku 2006 prekonal Elán, kedže Eric Clapton, Metalicca, Bon Jovi, Skorpions, Santana, Nazareth a Guns and Rosses dokázali hudbou zmazať zdanlivé generačné rozdiely medzi profesormi a žiakmi. V r. 2007 prebiehal v poradí ôsmy rockový výchovný koncert „Rocková hudba vo filme“.Starší žiaci ZŠ a študenti SS spoznávajú soundtracky z filmov ako napríklad Pretty Woman, Help, A je to, Armageddon, Robin Hood, Ružový Panter, Fontána pre Zuzanu, Agent 007, Born to be wild. V r. 2008 v programe „Dejepis slovenskej rockovej hudby“ existuje pravek, starovek, stredovek a novovek. Pravek slovenskej rockovej hudby: Hammel, starovek: Modus, Elán, stredovek: Habera a Team, Durinda a Tublatanka, novovek: Desmod, IMT Smile, Cmorík. Dôležitou súčasťou programu je téma : svetlé a tmavé stránky internetu. V r. 2009 v poradí desiatom rockovom výchovnom koncerte s názvom „Smery rockovej hudbe“ išlo o prehľad a ukážky rôznych štýlov: Funky, Soul, Hardrock, Pop Rock, rockové ľudovky (Vymyslená, Zaľúbil sa chlapec, Aj tak sme stále frajeri). Bol priestor pre osvedčenú punkrockovú hudobnú scénu, pre heavymetal aj alternatívne hudobné prúdy. Bola venovaná pozornosť aj škole. Napr. ako žiaci v triede môžu empaticky navodiť lepšiu atmosféru pri vyučovaní, ako sa dá lepšie komunikovať s učiteľmi a so spolužiakmi, čo je to asertívne správanie, ako nepodľahnúť rôznym mýtom, ale naopak získať zdravé vzorce myslenia.

V súčasnosti v r. 2010-11 v programe „Zajtrajšok začína dnes“ prebieha medzi skladbami počas programu na pódiu kvalitný a uvoľnený dialóg so študentami, kde mnohí jednotlivci môžu vyjadriť svoj názor, prečo sa naozaj oplatí investovať svoju energiu do vzdelania. V hudobnej časti zaznie: Queen, Abba, Red Hot Chilli Peppers, Schellinger, Desmod, Nirvana, Elán, Iné Kafé a Joan Jet. Úprimnou snahou koncertu je vplývať na mládež, aby si študenti vo svojom vnútri vážili to, čo škola poskytuje.

Pre najmenšie publikum vystupuje skupina Termix, s programom „Zrod života“, kde sa jemne narába s detskými citmi a v dôstojnej, ale uvoľnenej atmosfére sa vysvetluje, ako sme sa dostali na svet .